Jak rozjaśnić ciemny salon?

Nie wszystkie mieszkania usytuowane są tak, by maksymalnie wykorzystać promienie słoneczne. Czasami w sąsiedztwie pojawia się wysoki wieżowiec, który skutecznie zaciemnia nasz salon. Jak wówczas poradzić sobie z ograniczoną ilością naturalnego światła?

Oświetlenie przy pomocy słońca wpływa nie tylko na wygląd pomieszczeń, modelując je optycznie, lecz przede wszystkim działa na samopoczucie mieszkańców. To dlatego projektanci zalecają urządzenie salonu od strony południowej, tak by nawet stosując ciemne kolory we wnętrzu nadal było one ciepłe oraz doświetlone. Jednak nie w każdym mieszkaniu mamy możliwość wyboru usytuowania pomieszczeń, okna mogą być usytuowane na linii wschód-zachód. Jak wówczas urządzić i pomalować salon? Anna Łatoszyńska – ekspert marki Dekoral podsuwa kilka sposobów na rozjaśnienie ciemnego wnętrza.

Kolory tworzą przestrzeń

W pierwszej kolejności należy skupić się na kolorach – przyjrzyjmy się naszemu wnętrzu, miejscom, które potrzebują rozjaśnienia i przystąpmy do zmian. Dużą rolę w kształtowaniu wnętrza mają kolory ścian. W pomieszczeniach, gdzie brakuje światła postawmy na jasne kolory – zawsze modną biel lub ciepłe beże, kremy i odcienie żółtego, np z kolekcji COLOUR&STYLE Dekoral Fashion. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie jednej lub dwóch ścian w innych, kontrastujących kolorach. Jeśli chcemy, by była to ciemna barwa pomalujmy nią ścianę, na której znajduje się okno.

– Ciekawym rozwiązaniem może być także zastosowanie efektu dekoracyjnego w postaci połysku, np z DIAMENTOWEJ KOLEKCJI Dekoral Fashion, która występuje w dwóch wariantach: Iskrzące Srebro oraz Złoty Pył. Świecące drobinki w połączeniu ze światłem dziennym albo oświetleniem stworzą delikatną poświatę, która dodatkowo rozświetli wnętrze – mówi Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral.

Planując malowanie warto również pamiętać o suficie. Niezbyt dobrym pomysłem będzie pokrycie go ciemnym kolorem. W przypadku zaciemnionych wnętrz postawmy na uniwersalną, a także niezawodną biel. Możemy zastosować również jeden z produktów marki Dekoral, np antyrefleksyjną farbę akrylową POLINAK PLUS.

Szczegóły tworzą aranżację

Wybierając meble postawmy na te, które nie przytłaczają wnętrza. Sofy w jasnych obiciach, komody oraz półki zamiast ciężkich meblościanek. Zdejmijmy ciężkie, ciemne zasłony na rzecz delikatnych, cienkich firan, a także nie zastawiajmy parapetów wysokimi kwiatami. Nie zastawiajmy pomieszczenie zbędnymi meblami czy też dekoracjami – niepotrzebnie zabiorą przestrzeń i wizualnie przytłoczą salon. Stosujmy dekoracje z naturalnych tworzyw – drewniana podłoga, elementy metalowe i szkło to nasi sprzymierzeńcy. Możemy zastosować również znany trik z lustrem, wieszając je naprzeciwko okna. Oczywiście nie możemy zapomnieć o oświetleniu – poza tym centralnym na suficie zastosujmy także lampy podłogowe i punktowe.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *