Urządzanie małego i nieustawnego wnętrza

Niemal każdy z nas marzy o nieco większym mieszkaniu, które mógłby urządzić na wzór ekskluzywnych aranżacji z katalogów. Jednak nasze mieszkania są często małe i nieustawne, a ich remontowanie to prawdziwa udręka. Na ratunek przychodzą specjaliści, którzy potrafią poradzić sobie z tym problemem. Oto kilka porad, dzięki którym nawet małe wnętrza, zyskają nowy blask.

Mały metraż – duża szafa

– Złotą zasadą każdego doświadczonego architekta jest zastosowanie w małych pomieszczeniach jasnych kolorów, które optycznie powiększają przestrzeń, stwarzając przy tym wrażenie lekkości, a jednocześnie poczucie klasycznej elegancji. W tego typu pomieszczeniach jasny kolor może być wykorzystany niemal wszędzie, ale najlepszy efekt uzyskamy malując ściany na kolor biały, ecru czy też perłowy – komentuje Monika Szczęsny, projektantka wnętrz firmy Komandor. – Zastosowanie klasycznych, niekrzykliwych kolorów automatycznie wypełni salon światłem, natomiast mieszkaniu nada poczucie świeżości i lekkości – dodaje.

Remontując salon powinniśmy również zadbać o właściwą stylistykę mebli – w tym przypadku także nie obędzie się bez jasnych barw. Mały salon powinien posiadać dużą szafę, która wykorzysta całą przestrzeń, począwszy od podłogi do sufitu. Dzięki temu zyskamy na przechowywanie swoich rzeczy cenne, a wcześniej niedostępne centymetry mieszkania. Szafa – najlepiej wnękowa, która zatuszuje pewne niedoskonałości oraz wgłębienia w ścianach, nie powinna przytłaczać wnętrza, stąd warto dopasować jej front do jasnej kolorystyki ścian w salonie. Taka aranżacja pozwoli nam zrezygnować z różnego rodzaju meblościanek oraz komód, które w rzeczywistości zabierają sporą część przestrzeni salonu i niepotrzebnie zagracają małe pomieszczenie. Za sprawą podobnej kolorystyki ścian oraz mebli nasze mieszkanie zachowuje spójną stylistykę i równowagę.

Moc detali

Diabeł tkwi w szczegółach – przysłowie to nabiera znaczenia w momencie urządzania mieszkania o niewielkim metrażu. To właśnie detale nadają mu indywidualny oraz stylowy charakter. W jasnych pomieszczeniach warto zastosować kolorowe elementy, które nadadzą wnętrzu przytulny, a także uroczy klimat. Wszechobecny surowy jasny kolor idealnie przełamią akcenty o czerwonym albo niebieskim odcieniu. Warto również na stonowanej, jasnej sofie umieścić kolorowe poduszki, na ścianie zawiesić obrazek, a w rogu ustawić stylową lampkę – takie szczegóły przełamią nudę i wysublimowaną elegancję oraz wypełnią wnętrze czarującą atmosferą. Należy wszak pamiętać, że ,,co za dużo, to niezdrowo” i zachować umiar, unikniemy tym samym przytłoczonego od nadmiaru detali mieszkania. Zbyt duża ilość zbędnych elementów to pierwszy krok do tego, aby mieszkanie optycznie pomniejszyć.

Aranżacyjna iluzja barw

Odpowiednio dobrane meble wypoczynkowe niestety nie wystarczą w przypadku wąskich pokoi. W aranżacji takiego salonu mogą pomóc proste sztuczki, optycznie poszerzające pomieszczenie. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie na ścianach dwóch kolorów – ciemniejszym malujemy ścianę krótszą, a szerszą pokrywamy kolorem jasnym, dzięki czemu uzyskujemy optyczne skrócenie przestrzeni. Natomiast pokrycie krótszej ściany tapetą w szerokie, horyzontalne pasy, automatycznie wydłuża wąską przestrzeń i idealnie komponuje się z lustrem lub jasną, lakierowaną płytą pokrywającą całą ścianę dłuższą. Tego typu tworzywa nadają mieszkaniu lekkości, zaś lustrzanym odbiciem optycznie poszerzają przestrzeń mieszkania. Aranżując wąski salon powinniśmy także pomyśleć o podwieszanym na ścianie telewizorze. W ten sposób nie tylko oszczędzamy powierzchnię unikając konieczności umieszczania we wnętrzu specjalnej komody, lecz również nadajemy mu nowoczesny i elegancki wymiar.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *